Chromium Ve Chrome Arasındaki Farklar

Google Chrome ve Chromium, her ne kadar farklı tarayıcılar olarak görünse de, ikisi de temelde aynıdır diyebiliriz. Temelde aynı olmalarının yanında da, aralarında çok büyük farklılıklar mevcut. Bu yazımızda, “Chrome ve Chromium arasındaki fark nedir?” sorusunu cevaplayacağız.

Chromium Nedir?


Chromium, Google Chrome’un, Opera’nın, Microsoft Edge’in ve Yandex Browser’ın da temeli olan, açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Resmi web sitesi: https://chromium.org

Chromium Güvenli Mi?

Kısa cevap, evet. Chromium, Google Chrome’un da temeli olan bir tarayıcıdır. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle de, bazı kişilerce daha güvenli olduğu kabul edilmektedir.

Chromium İndir

Chromium’u indirmek için, https://download-chromium.appspot.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Cihazınıza göre, uyumlu sürüm otomatik olarak gösterilecektir.

Chrome Ve Chromium Arasındaki Farklar

Otomatik Güncellemeler

Google Chrome, Windows ve Mac cihazlardaki sürümlerinde, otomatik güncelleme özeliiği barındırır. Bu sayede tarayıcı otomatik olarak güncellenir ve siz de güvende kalmış olup, manuel güncelleme yapmakla uğraşmazsınız.

Chromium ise, otomatik güncelleme özelliğine sahip değildir. Güncellemeleri kendiniz, manuel olarak yapmalısınız. Bazı Linux dağıtımlarında bulunan mağaza uygulamaları ile otomatik güncellemeleri yapmanız mümkün. Tarayıcınızı güncel tutmanız, güvenlik açısından çok önemlidir.

Çevrim İçi Mahremiyet: Çökme Bildirimleri Ve Kullanım Takibi

Google Chrome, çökme bildirimleri ve kullanım takibi özellikleri ile cihazınız ve sizin hakkınızda bilgi toplayıp, bu bilgileri Google ile paylaşmaktadır. Bu özellikler kapatılabilse de, varsayılan olarak aktif olduklarını belirtmekte fayda var. Bunlar haricinde de, Google ile birçok veri paylaşıldığını unutmayın.

Chrome Web Mağazası Ve Tarayıcı Uzantıları

Google Chrome, varsayılan olarak yalnızca Chrome Web Mağazası üzerinden uzantı yüklemenize izin verir. Chrome Web Mağazası dışından eklenti yükleyebilmek için, geliştirici modunu aktifleştirmeniz gerekmektedir. Chromium’da ise, herkes mağaza dışında uzantı yükleyebilmektedir.

Media Codec Ve DRM

Google Chrome, lisans gerektiren AAC, H.264 ve MP3 medya dosyalarını varsayılan olarak destekler; Chromium ise, varsayılan olarak bu codec’leri desteklemez. Bunlar olmadan, Netflix gibi platformlardan bir şeyler seyredemeyebilirsiniz.

PDF Görüntüleyici

Google Chrome, tarayıcı içinde PDF dosyalarını açmanıza imkân veren bir özellik barındırır; Chromium tarayıcısında ise, varsayılan olarak PDF dosyalarını görüntüleyemezsiniz.

Siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Chromium’u denediniz mi?

Yorum yapın