EL Hijo: A Wild West Tale İncelemesi

Açık dünya, TPS ve aksiyon oyunlar üst seviye gerçekçi grafikleri ile çok hoşlar evet. Aksini söylemek gerçek olmaz. Fakat insan daima birebir çeşitte benzeri mekaniklere sahip oyunlardan sıkılıyor bir mühlet sonra ve biraz değişiklik arıyor. Bağımsız üretimcileri bu yüzden seviyoruz işte. Ana akım çeşitlerin dışına çıkıp cesurca farklı mevzular ve çeşitler deneyebiliyorlar. Emsal formda bu cinste bir çok hoş imale büsbütün fiyatsız olarak ulaşmamızı sağlayan Xbox Game Pass’i sevme nedenimiz de farklı değil aslında. Yeri gelmişken vurgulamadan geçmeyelim 🙂 Her neyse mevzumuza dönecek olursak, Desperados’u severek oynamış olanlar bilhassa size sesleniyoruz, koşun!

Yer yırtıcı batı ancak karakterimiz çok naif

İspanyolca El Hijo, oğul manasına geliyor. Oyunun isminin devamındaki “Bir yırtıcı batı hikayesi” ise sizi yanıltmasın. Bu yalnızca oyunun nerede geçtiğini anlatmaktan öteye geçmiyor. Zira yırtıcı batı öykülerinde görmeye alıştığımız mermilerin havada uçuştuğu bir oyun değil bu. Daha çok, kimseye çaktırmadan küçük sempatik karakterimiz ile ilerleyip bulmacaları çözmemiz gerekiyor. Grafiklerinden ve kahramanlarının çocuk olmasından ötürü başlarda çocuklara yönelik bir oyun üzere görünse de birden fazla vakit girdiği karanlık temalarla insanı bir epey derinden etkiliyor.

Sepya tonlar, haydut çeteleri, çalıların uçuştuğu yerler ve meşhur meyhaneleri ile oyun alanı yırtıcı batıyı çok düzgün tasvir ediyor. Elbette her yabanî batılı annenin yaptığı üzere, karakterimizin annesi de konutun yakınına bir parkur kurmuş ve karakterimize saklılıkla ilerlerken nelere dikkat etmesi gerektiğini öğretmeyi gaye edinmiş durumda. İşte oyun da tekrar rutin bir iş sayılan parkur aktivitelerini gerçekleştirirken haydut kılıklı adamların gelip konutu ateşe vermesi ve bayan ile çocuğunun peşine düşmesi ile başlıyor. At sırtında kaçmayı başaran ikili en yakın manastıra ulaşıyor ve annesi karakterimizi buraya emanet edip adamlardan intikam almak için gidiyor. Pekala biz ne yapıyoruz birinci olarak rahipleri atlatıp birinci fırsatta manastırdan kaçıp annemizi bulmaya gidiyoruz.

Kapalılık oyunun en değerli mekaniği

El Hijo’da rastgele bir diyalog yok. Lakin Türkçe arayüz de mevcut. Ana emelimiz saklanarak A noktasından B noktasına gitmek. Amaca varmak için çeşitli alternatifler mevcut. Dilerseniz oyuncaklarla dikkat dağıtarak, dilerseniz tuzak kurarak ya da büsbütün saklana saklana ilerleyerek gayenize varabiliyorsunuz. Oyun şiddet içermiyor ve gizlenerek ilerlemeye dayalı. Alışılmış oyunda ilerledikçe kısımlar de zorlaşıyor ve işin içine çözmeniz gereken bulmacalar da giriyor.

Kutuları itip çekmek, merdiven bulmak yahut karşılaşacağınız başka çocuklara “boş verin işi gücü, oynayarak çocukluğunuzun keyfini çıkarın” gibisinden tekliflerde bulunarak dikkat dağıtmalarını sağlamak en kolay örnekleri. Pekala, yetişkinlere yakalanırsanız ne oluyor? Kısmın başına dönüp talihinizi tekrar deniyorsunuz. Bu ortada, kısımlar de kendi ortalarında alt kısımlara ayrıldığı için “checkpointler” birbirine yakın. Yani “ta oradan mı başlayacağım” endişeniz olmasın.

Vurdu kırdı olmadan da eğlenilebilir

Aslında oyunun içeriği kolay lakin sunum o denli hoş yapılmış ki, kolay bir fikirden bile ne derece başarılı sonuçlar çıkabileceğinin örneği olmuş El Hijo. Oyunun geçtiği yerler ve dizaynları en büyük artısı. Konutların ve art planların ayrıntı düzeyi kusursuz. Oyun ebediyen gündüz vaktinde geçtiği için kullanılan ışıklandırmalar ve gölgelendirmeler de bir epey başarılı. Yapay zeka konusunda ise maalesef düşmanlar biraz zayıf. Rutinlerini çözdükten sonra kolaylıkla onları atlatabiliyorsunuz. Tek dikkat etmeniz gereken bahis denetimler. İzometrik bir oyun olduğu için bazen bir tık daha ileri gideyim derken yakayı ele verebiliyorsunuz. Ama çok sık rastlanan bir durum değil bu. 

Sonuç

İster tek başınıza ister de çocuklarınız ile birlikte vurdu kırdı olmadan sakince oynayabileceğiniz bir oyun arıyorsanız El Hijo’yu rahatlıkla tavsiye edebilirim. Umarız yakında Xbox Game Pass’e de eklenir.

85

Platform XBOX One/XBOX Series SX/PC/Switch/PS4/PS5
Geliştirici 
Honig Studios/Quantumfrog
Dağıtım 
HandyGames/THQ Nordic Japan
Cins  
Gizlilik/Strateji/Macera
Bilgi İçin 
www.elhijogame.com

Yorum yapın