Instagram Reklamları Neye Göre Çıkıyor?

Instagram Reklamları Neye Göre Çıkıyor, sorusuna yanıt aradığımız bu içeriğimizde, reklamların arka planındaki gerçeği anlatmaya çalışacağız. “Konuştuğum şeyler reklam olarak karşıma çıkıyor” gibi cümleleri, en az bir kez duymuşsunuzdur. Aynı durumu, Instagram kullanıcıları da yaşıyorlar. Mesela, Instagram’da yer alan bir mağazanın ürünlerine bakarsanız, karşınıza o ürünler çıkıyor. Instagram’daki reklam profilinize göre, karşınıza genellikle ilgilenebileceğiniz reklamlar çıkar; sizinle tamamen alakasız bir reklama pek denk gelmezsiniz. Bu yazımızda, bunun nasıl olduğundan bahsedeceğiz.

Instagram Neden Kişiselleştirilmiş Reklamlar Gösteriyor?

Kişiselleştirilmiş reklamlar, Instagram gibi platformların ücretsiz kalmalarını sağlar. Ne kadar güzel, değil mi? “Bir ürün bedavaysa, ürün sizsinizdir” sözünü duymayan kalmamıştır. Durum, tam olarak böyle. Emin olun, Instagram’a tıpkı Netflix’e ödediğiniz gibi aylık bir ücret ödeseydiniz ve bu sayede de reklam görmeseydiniz, Instagram bu kadar zengin olamazdı. Instagram’ın sizi, etrafınızdaki birçok kişiden daha iyi tanımasını sağlayan şey, algoritmalardır. Algoritmalar, sizi daha iyi tanımaya çalışarak uygulamada daha fazla zaman geçirmenizi ve reklam profilinizin (nelerden hoşlandığınız, ekonomik durumunuz vs.) maksimum doğruluk ile oluşturulmasını amaçlarlar.

Tamam ama Instagram bizi neden daha iyi tanımak istiyor? Asıl amaç, reklam verenleri mutlu etmek. Reklam verenler, tam olarak hedefledikleri müşterilere ulaşmak isterler; ancak bu sayede, minimum reklam gideri ile maksimum müşteri kazancı sağlayabilirler. Instagram, her reklam görüntülenmesi başına, reklam verenden bir ücret alır. Bu yüzden, eğer zengin değilseniz hiç on binlerce dolarlık bir saat reklamı görmezsiniz çünkü Instagram, bu saati satın alacak durumda olmadığınızı bilir. Kısacası, tamamen kazan-kazan ilişkisi: az para ödeyerek, hedef kitlene kolayca ulaş… Bu yüzden billboard reklamları, internet reklamlarından daha verimsizdir çünkü hedef kitlenizi göremezsiniz; o reklamı zengin de görebilir, fakir de, ilgi alanı olan kişi de, ilgi alanı olmayan kişi de…

Instagram Reklamları
Instagram Reklamları

Instagram Reklamları Bunu Nasıl Yapıyor?

Sizin için, Instagram’ın şu hep okumadan işaretleyerek geçtiğimiz veri politikasını (https://help.instagram.com/519522125107875) okuduk. Sonuç korkunç… Yüklediğiniz bir fotoğrafın nerede çekildiği bilgisi hariç, neredeyse tüm bilgilerinizi topluyorlar (şaka şaka, o bilgiyi de topluyorlar). İşte, Instagram’ın sizden topladığı hilgiler:

“Benim gizlim saklım yok, her şeyim ortada” diyenlerden misiniz? Merak etmeyin, CIA veya Mi6 peşinizde değil zaten ama reklam verenler peşinizde. Bu kadar bilgi ile, size rahatlıkla ihtiyacınız olmayan bir ürünü satın aldırabilirler, fikirlerinden nefret ettiğiniz bir siyasi partiye sempati duymanızı sağlayabilirler, yalan haberler ile algınızı değiştirebilirler, göçmen/mülteci düşmanlığını normalleştirebilirler, aşı karşıtlığı ve düz dünyacılık gibi komplo teorilerine inanmanızı sağlayabilirler.

Özet

Instagram, reklam verene “ben kullanıcılarımı, onun arkadaşlarından bile daha iyi tanırım; bu yüzden, hangi ürünü/hizmeti alıp almayacağını bilirim. Bu ürünü/hizmeti almayacak kişiye reklamı göstererek, senin reklam paranı boşa harcamam. Bu sayede sen, minimum ücret ile hedef reklam kitlene kolayca ulaşabilirsin.” diyor ve bu reklam veren de, reklamını yayınlamak için Instagram’ı tercih ediyor. Olan, pazarlama stratejileri ile sürekli olarak uyarılan ve yönlendirilen size oluyor. Unutmayın, müşterilerine “kullanıcı” diyen iki sektör vardır. Ayrıca sizi mutlu ederken, sizin ömrünüzden çalan, size zarar veren de iki şey vardır… Bilin bakalım neler?

Bu içeriğimizde Instagram Reklamları konusunda bilgi vermeye çalıştık. Teknoloji kategorimizde benzer içerikleri bulabilirsiniz. 

Yorum yapın