Trendyol Express Nedir?

Trendyol Express İşi Nedir adlı içeriğimizde, Trendyol şirketinin sağladığı bir istihdam kaynağı olan “Trendyol Express Taşıyıcı Ol” işinden bahsetmeye çalışacağız. Bu makaleyi yazmadan önce bu işi çevremdeki kişilerden araştırdığım gibi direkt olarak Trendyol Express toplantısına da katılım gerçekleştirdim. Toplantının ilk aşamasını da geçtim ve Şube Mülakatı olan ikinci aşamaya çağrıldım. Diğer yandan bu iş ile ilgilenmediğim için Şube Mülakatına katılım sağlamadım.

Trendyol Express Nedir?

Trendyol Express Şirketi, E-ticaret devi Trendyol şirketinin kargolarını dağıtmak için kurduğu ve Trendyol şirketine bağlı bir alt kurumdur. Toplantıdan çıkardığım notlardan yola çıkarsak, Trendyol Express 2018 yılında faaliyete geçmiş. Trendyol kargo dağıtım ağında taşeron şirketlere iş vermek yerine “Taşıyıcı Ol” projesi ile şahıs şirketi ve kendi aracı olan kişilere bu işi yaptırmak istiyor. Bu yöntemi seçmesinin sebebi ise müşteri memnuniyetini arttırmayı hedeflemesinden kaynaklanıyor. Şirketin bu tutumunun mantıklı olduğu söyleyebiliriz çünkü taşeron şirketlere bu iş verildiğinde, bu şirketler dağıtım işini bireysel kişiler kadar iyi yapamayacaklardır.

Trendyol Express İşi Nedir?

Trendyol Express işindeki temel prensip şu; Trendyol şirketi sizi uygun görürse sizden bazı taleplerde bulunuyor; şahıs şirketien fazla 5 yaşında ticari beyaz renkte Panelvan araç (Arka camları olmayan) ve bazı belgeler. Şirket sizi uygun gördüğünde sizde bu talepleri yerine getirdiğinizde, Trendyol şirketinin kargolarını kendi seçtiğiniz bölgede (memleketinizde) dağıtımını sağlıyor ve şirketten aylık para alıyorsunuz.

Trendyol şirketi ayda 9000 TL + KDV Net maaş garantisi veriyor.

Trendyol Express İşi
Trendyol Express İşi

Trendyol Express ne kadar kazandırıyor?

Toplantıdan çıkardığım sonuca göre, Trendyol Express İşinden ayda 9000 TL + KDV kazanmanız mümkün. Bu net maaş olmakla birlikte belirli bir sayının üzerine çıktığınızda ise kargo başına 4 TL + KDV olacak şekilde ek ödeme alabiliyorsunuz. Diğer yandan, bu işi yapabilmek için belirli bir sermayeye sahip olmak zorundasınız çünkü sadece bu işin yapılması için gerekli olan belgenin fiyatı 20 bin TL’nin üzerinde.

Trendyol GO araçlı kurye ne kadar kazanır?

Trendyol GO araçlı kurye işi ise Trendyol Express’in büyük araçlarla değil, motorla yapılan versiyonudur. Bu iş hakkında her ne kadar araştırma yapsam da net olarak bir bilgi sahibi olamadım. Trendyol GO araçlı Kurye İşi bağlantısına tıklayarak bu işe başvuru yapabilirsiniz.

Trendyol Express İşi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Yıldızlı M1 Sertifikası

Trendyol Express İşinin en önemli belgelerinden olan M1 Sertifikasının toplantıda 18.000 TL olduğu söylendi fakat bu konuda artı yönde farklı rakam telaffuzları da mevcut.

 • SRC4 Belgesi (950 TL)
 • Psikoteknik Belgesi (170 TL)
 • 5 yaşından küçük Ticari Panelvan Araç (+100 bin TL)
 • Teminat Senedi

Teminat senedi tamamen Trendyol şirketinin kendi haklarını korumak amacıyla talep ettiği bir belge ki kötüye kullanımı engellemek için elzem.

 • Sözleşme
 • Sabıka Kaydı
 • E-Fatura Başvurusu

Trendyol Express İşi Kazandırır mı?

 • 40 pakete kadar 4,5 TL + KDV
 • 40 paketten sonra 4 TL + KDV
 • Net aylık 9,000 TL + KDV ödeme garantisi
 • Bu rakamın daha fazlasını da kazanmak mümkün, ayda 12 bin lira fatura kesenlerinde olduğunu çevremden duydum.

Trendyol Express İşindeki Aylık Giderler

Şirket tarafından belirtilen gider tablosuna göre;

 • 700 TL yakıt
 • +1050 TL Bağkur
 • 200 TL muhasebe
 • 400 TL yemek
 • 50 TL Damga Vergisi
 • 300 Amortisman
 • 35 TL E-fatura

29 yaşın altında iseniz, şirket kurduğunuzda devlet destekli şekilde 1 yıl boyunca Bağkur’dan muafsınız.

Bu giderler işin yapılacağı bölgeye göre değişebilir. 700 TL’lik yakıtın çok daha üzerinde bir yakıt giderinin olduğunu düşünüyorum.

Yine bu iş haftanın 6 günü (Pazar günü de iş olabiliyor) yapıldığı için ve ayda 26 gün çalışıldığı için 3 öğünden hesaplarsak en az 1000 TL yemek gideri olacaktır.

Amortisman giderinin de az tutulduğunu düşünüyorum çünkü günde +70 kargo dağıtan bir arabanın çok daha fazla gideri olur, hele ki bu araç ikinci el olacaksa.

Trendyol Express İşi Yapılır mı?

Bu iş hali hazırda nakliye ve lojistik gibi sektörlerde çalışmış ve tecrübesi olan kişiler için gayet uygun bir iş. Yine Trendyol Express İşi için gerekli olan araca sahipseniz de bu işi yapmanız size avantaj sağlayacaktır çünkü net ödeme garantisi mevcut. Bu işe sıfırdan girecek bir kişinin minimum +130,000 TL net sermaye bulması gerektiğini de hesaba katmalısınız.

Önemli Notlar

İşe başvuran kişi aracı kullanmak zorundadır. Araçta maaşlı ve sigortalı personel çalıştırmanıza şirket müsaade etmiyor.

İşi yapan kişi birinci derecen akrabalarının üzerine şirket kurabilir; eş, anne, baba ve çocuk gibi

Resmi tatil yok.

Bazı şubelerde net bir çalışma saati de yok, geceye kadar çalışılan şubeler varmış. (Özellikle Trendyol’un kampanya yaptığı günlerde…)

Bu işte resmi tatil, hafta sonu tatili veya net bir çalışma saati yok.

Trendyol Express İşi ile ilgili edindiğim bilgiler bu kadar. Trendyol Express İşi konusuna benzer konuları web sitemizin Finans kategorisinde bulabilirsiniz. Sorularınızı konu altından yorum yaparak da bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak: https://www.kozba.org/trendyol-express-isi-nedir-kac-para-kazandirir-2021/

Yorum yapın