WordPress Nasıl Kurulur? 2022

WordPress Nasıl Kurulur içeriğimizde etkili bir şekilde WordPress kurulumunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız. WordPress, web siteleri yapmak için çok yönlü bir araçtır. Tüm beceri seviyelerindeki kullanıcıların, programlama dillerinde bir arka plana sahip olmadan güzel web sayfaları ve tasarımlar oluşturmasına olanak sağlamak için tasarlanmıştır.

WordPress’i yapılandırmaya hazır olduğunuzda, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli konu vardır. Yönergelerimizi izleyerek sitenizin arama motorlarında nasıl göründüğünü iyileştirebilir ve siteyi kullanıcı dostu ve güvenli hale getirebilirsiniz.

İşte her WordPress kullanıcısının ilk günden itibaren uygulaması gereken adımlar.

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress kurulumu oldukça basit bir scripttir. Bununla ilgili birçok video da bulunmaktadır. Diğer yandan cPanel Softclous eklentisi ile de sadece 1 dakika içerisinde kurulabilmektedir fakat etkili bir WordPress kurulumunda; Tema Seçimi, Seo Eklentisinin Seçimi, Sosyal Paylaşım Eklentisi, Cache Eklentisinin kurulması gibi detaylı konular bulunmaktadır. İçeriğimizde bunlardan bahsettik.

Doğru Tema Seçimi

WordPress’i kurduktan ve çalıştırdıktan sonra, web sitenizin teması yüklediğiniz ilk şeylerden biri olacaktır. Temalar, ziyaretçi etkileşimi ve elde tutma için zemin hazırlamaya yardımcı olabilir. Bir temayı uygulamanın en zor kısmı, yeni siteniz için en iyisini bulmaktır .

Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce tema var. İster ücretsiz bir düzen arıyor olun ister premium bir tema için ödeme yapıyor olun, mevcut stillerin sayısı sizin için uygun bir şey bulmanızı sağlar.

Temalar, panodan “Görünüm”e gidip “Temalar” seçilerek bulunur. Bir sonraki ekranda “Yeni Ekle” düğmesini tıklayın ve yeni siteniz için mükemmel bir görünüm için göz atmaya başlayın.

WordPress Nasıl Kurulur?
WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress müthiş bir script olmasına rağmen tema iyi bir şekilde optimize edilmemiş ise yoğun ziyaretçide hosting kaynaklı problemler oluşabilmektedir. Jetpack, web sitesinin geliştirilmesinde oynayabilecek çok sayıda modül sunan WordPress yapımcılarının bir eklentisidir. Bu eklenti bazen WordPress’i kurduğunuzda varsayılan olarak yüklenir. Değilse, “Eklentiler”e ve ardından “Yeni Ekle”ye giderek yükleyebilirsiniz. Metin alanında “Jetpack” arayın.

Birçok Jetpack kullanmak için, henüz yoksa bir WordPress.com hesabı oluşturmanız gerekir. Jetpack’e giriş yaptığınızda, (ücretli) bir plan seçmenizi isteyecektir. Planların altında aşağı kaydırın ve ücretsiz bir hesap oluşturmak için “Ücretsiz başlayın” düğmesini arayın.

Jetpack, ziyaretçi istatistiklerinden tembel yükleme resimlerine kadar değişen özelliklerle yüklenmiştir . Ayarlar ihtiyaçlarınıza göre açılıp kapatılabilir. Tasarımınızda oynayabileceği için mevcut olanı incelemek için biraz zaman ayırmak isteyebilirsiniz.

WordPress Nasıl Kurulur? Güvenlik Eklentisi

Yepyeni bir site bile saldırıların ve hack’lerin hedefi olabilir. Wordfence Security — Güvenlik Duvarı ve Kötü Amaçlı Yazılım Taraması gibi eklentiler , güvenlik duvarlarından rutin dosya taramasına kadar geniş bir koruma yelpazesi sunar. Bazıları, sitenizi hacklemeye çalışanların adresini reddederek giriş ekranınızdan gelen kaba kuvvet saldırılarını da önleyebilir.

Güvenliği artırmanın bir başka yolu da yönetici oturum açma bilgilerinizi korumaktır. Bunu yapmanın bir yolu, Google Authenticator gibi bir eklenti yükleyerek iki faktörlü kimlik doğrulamayı uygulamaktır . Eklenti, her oturum açtığınızda benzersiz bir anahtar sağlamak için cep telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasıyla birlikte çalışır .

İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak, herhangi birinin — kullanıcı adınız ve şifreniz olsa bile — sitenize giriş yapmasını neredeyse imkansız hale getirir (telefonunuz da onlarda değilse, bu durumda daha büyük sorunlarınız olabilir).
 
WordFence’in ücretsiz sürümü artık iki faktörlü kimlik doğrulama içeriyor.
 
WordPress’i Yedekleme
 
Yedekleme birçok kullanıcının atladığı bir durumdur. Diğer yandan, kurulum esnasında bir şeyler ters gidebilir veya hosting kaynaklı problemler ortaya çıkabilir. Bu noktada yedeklemenin önemi ortaya çıkmaktadır. Yalnızca bir WordPress eklentisi yüklerseniz, onu bir yedekleme hizmeti yapın. Bir WordPress kurulumunda yanlış gidebilecek birçok şey var. Bir güncelleme ters gidebilir, saldırıya uğrayabilirsiniz ve — ister inanın ister inanmayın — bazen WordPress sitelerimizi çevrimdışına alan hatalar yaparız.

Bu gibi durumlarda, yeni bir yedekleme, sitenizi tekrar çalışır duruma getirmek için saatler hatta günler kazandırabilir.

UpdraftPlusWordPress Yedekleme Plugin WordPress yedeklemek için en popüler ücretsiz bir araçtır. UpdraftPlus, WordPress sitenizin tam bir yedeğini oluşturmanıza ve bir bulut hizmetinde (Dropbox, Google Drive, S3, Rackspace, FTP, SFTP, e-posta) saklamanıza veya bilgisayarınıza indirmenize olanak tanır .

Ayrıca, artırılmış esneklik ve seçenekler sağlayan bir dizi ücretli yedekleme hizmeti de vardır. Jetpack’i yüklediyseniz, popüler ücretli yedekleme seçeneklerine erişebilirsiniz.

Google ve Bing gibi arama motorları, web sitenizdeki içeriği bulmak için bir site haritası kullanır. Site haritaları genellikle Google XML Site Haritaları gibi çeşitli eklentiler kullanılarak otomatik olarak oluşturulur . Bu eklenti, botların sitenizi nasıl taradığına büyük bir kontrol sağladığı için son derece kullanışlıdır.

Google XML Site Haritaları eklentisi, site haritanızı otomatik olarak Google ve Bing’e gönderir.

Bir site haritası oluşturma sürecine SEO eklemek istiyorsanız, Yoast SEO gibi bir şey tam size göre olabilir. Arama motoru optimizasyonunu birazdan ele alacağım.

Sosyal Paylaşım Eklentileri

Sosyal medya, web siteleri için çok önemli bir rol oynamaktadır. Ziyaretçilere içeriğinizi başkalarıyla paylaşmaları için bir yol vermek önemlidir. Sosyal Medya Paylaşım Düğmeleri ve Sosyal Paylaşım Simgeleri gibi eklentiler , sitelerinize başkalarının kullanması için en popüler sosyal merkezlerden bir seçim sunar.

Jetpack’i yüklediyseniz, zaten bir sosyal paylaşım eklentiniz var. Jetpack> Ayarlar >Paylaşım’a gidin ve “Gönderilerinize ve sayfalarınıza paylaşım düğmeleri ekleyin” seçeneğini açın. Ardından, kullanmak istediğiniz sosyal paylaşım düğmelerini seçmek için Ayarlar >Paylaşım’a gidin.

Bununla birlikte, WordPress deposu, faydalı sosyal paylaşım uygulamalarıyla doludur. Birkaç dakikanızı ayırın ve tasarım fikirlerinize en uygun olanı bulun.
 
Blog2social eklentisi de tavsiye edilmektedir.

SEO Eklentileri

Arama motoru optimizasyonu, ziyaretçilerin içeriğinizi İnternette ne sıklıkta göreceğini artıracaktır. Yoast SEO veya Hepsi Bir Arada SEO Paketi gibi eklentiler, Google ve Bing’in sitenizi nasıl derecelendirdiği konusunda size daha fazla kontrol sağlar.

Bazıları yukarıda bahsettiğim gibi size bir XML site haritası bile sağlayabilir.

WordPress web sitenize ne kadar erken SEO uygularsanız, arama sonucu sıralamanız o kadar çabuk iyileşir. Yoast SEO veya Hepsi Bir Arada SEO Paketi gibi araçlar, sitenizin yayına girdiği günden itibaren en iyi içeriği oluşturmanız için size en iyi şansı verir.
 
Rank Math kurduğunuzda ekstra site haritası eklentisine de ihtiyaç duymazsınız. Bu eklentinin site haritası da oldukça kullanışlıdır.

WordPress Nasıl Kurulur, konusunu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Bizi takipte kalın.