WordPress Site Güvenli Değil Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress site güvenli değil uyarısı, web sitelerini zararlı olarak gösterebilmekte ve ziyaretçilerinizin azalmasına neden olabilmektedir. Bu uyarı, WordPress web sitenizin içeriğinin güvenli olmadığı anlamına gelmez; SSL sertifikasında veya HTTPS yönlendirmesinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu WordPress SSL hatasını çözmeniz gerekmektedir çünkü “http” yerine “https” protokolü, alışveriş yapılmayan web siteler için bile bir standar haline gelmiş durumda. Bu yazımızda, güvenli değil hatası düzeltme adımlarını anlatacağız. Bu çözümler, “SSL var ama güvenli değil” diyen web site sahipleri için de geçerlidir.

WordPress Site Güvenli Değil Hatası Düzeltme

Bu hatayı çözebilmek için, mutlaka bir SSL sertifikanızın olması gerekmektedir. Günümüzde, Let’s Encrypt ile, birçok hosting firması ücretsiz SSL sertifikası sağlamaktadır. Hosting firmanız, ücretsiz SSL sertifikası vermiyorsa, yine ücretsiz bir alternatif olarak Cloudflare‘ı deneyebilirsiniz. Cloudflare, ücretsiz ssl sertifikası veriyor. SSL setifikanızı da aldıysanız, sorunu çözme adımlarına geçebiliriz.

http’den https’e Geçin

Bu hatayı çözmenin asıl yöntemi, web sitenizde varsayılan olarak https kullanmanızdır. Bunun için yapmanız gereken adımlar şöyle:

WordPress Ayarları

  1. WordPress admin paneline giriş yapın.
  2. Ayarlar menüsünden, Genel’e tıklayın.
  3. Aşağıdaki görselde de olduğu gibi, WordPress adresi (URL) ve Site adresi (URL) adreslerinde “http” yerine “https” kullandığınızdan emin olun.

wp-config.php Eklemeleri

Yukarıdaki adımları da uyguladıktan sonra, aşağıdaki kodları -yoksa- wp-config.php dosyasına ekleyin (dogech.com adresini, kendi alan adınız ile değiştirmeyi unutmayın):

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);
define('WP_HOME', 'https://dogech.com');
define('WP_SITEURL', 'https://dogech.com');

Cpanel Düzeltmesi

Hosting sağlayacınızın web sitesinden, Cpanel hesabına giriş yapın ve Etki Alanları‘na tıklayın.

Açılan sayfada, alan adınızın altındaki “Force HTTPS Redirect” seçeneğini aktifleştirin.

Cloudflare Ayarları

Alan adınızı bağladığınız Cloudflare hesabınıza giriş yapın. Menüden SSL/TLS ve bir alt menüden de Edge Certificates‘a tıklayın.

Bu sayfadaki, Always Use HTTPS ve Automatic HTTPS Rewrites seçeneklerini aktifleştirin.

Really Simple SSL Eklentisi Kullanın

Eğer yukarıdaki adımlar da hatayı çözmedi ise, son seçenek olarak Really Simple SSL eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi indirip yükleyin ve aktifleştirin. Eklenti, herhangi bir kurulum gerektirmiyor. Siz yine de, eklenti ayarlarından .htaccess düzenlemesini aktifleştirebilirsiniz.

Bu adımları uyguladıktan sonra, WordPress https hatası çözülmüş ve “WordPress Site Güvenli Değil uyarısı kaldırma” işlemi de tamamlanmış olacaktır.

Yorum yapın