WordPress Site İçi SEO Hizmeti

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu temelde; Site İçi (On-Page) ve Site Dışı (Off-Page) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Son yıllarda ise Teknik SEO olarak da bazı uzmanlar tarafından üçüncü bir kategori de ifade edilmektedir. WordPress tabanlı web sitelerinde Site İçi SEO işlemlerini doğru bir şekilde yapmak ve hataları düzeltmek diğer Script veya yazılımlara oranla çok daha kolaydır. Bu içeriğimizde ise WordPress Site İçi SEO (On-Page) Nedir ve mevcut hatalar nasıl düzeltilir, sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

WordPress Site içi Seo Optimizasyonu Nedir?

WordPress Site İçi SEO terimini kısaca anlatmak gerekirse, Google Arama Motorunun web sitelerinden talep ettiği metrikleri yerine getirmektir. Site içerisindeki hataları düzelttikten sonra Backlink ağına yani Site Dışı SEO çalışmalarına başlamak, bu konudaki verimi arttığı için Backlink’ten önce Site İçi SEO hatalarını düzeltmek önemlidir. Peki, WordPress Site İçi SEO Hataları Nelerdir?

Title, Description ve Anahtar Kelime Seçimi

R10 üzerinde Site İçi SEO hizmeti veren birisi olarak, birçok web sitesi sahibinin bu noktada hata yaptığını deneyimledim. Google’ın kriterleri arasında web sitesinin anahtar kelimelerinin Title ve Description (WordPress’te Slogan) bölümlerinde geçmesi önemli bir kriterdir. Örneğin, WordPress ve SEO kategorilerine yönelik içerik üreten bir blog sahibisiniz. Örnek bir Title kullanımınız şu şekilde olmalıdır;

Title: Türkiye’nin WordPress ve SEO Rehberi

Description: Kozba’da WordPress ve SEO kategorilerine yönelik rehber niteliğinde içerikler bulabilirsiniz.

Anahtar kelime seçimi de siteyi kurmadan önce kesinlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Ahrefs’ten ilgili anahtar kelimeyi analiz etmeli ve alternatif kelimeleri de incelemelisiniz.

Domain yani alan adının yıllanmış olması, anahtar kelimenin domain’de kullanılması önemli faktörler arasında yer almaktadır.

WordPress Site İçi SEO - Kalıcı Bağlantı
WordPress Site İçi SEO – Kalıcı Bağlantı

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Linklerin kısa olması, Google arama motorunun tercih ettiği bir faktördür. Bu yüzden linklerde “/%postname%/” etiketinin kullanılması yeterlidir. Bazı web siteleri ise bu etiketin sonuna “.html” etiketi de eklemektedir ki bunun da yanlış bir kullanım olduğunu söyleyemeyiz.

Kategori ve Etiket bölümlerinde ise “kategori” ve “etiket” taglerini kullanmak doğru bir kullanımdır.

WordPress Site İçi SEO - Site Haritası
WordPress Site İçi SEO – Site Haritası

Site Haritası Ayarları

Etiket sayfaları başta olmak üzere, zayıf bağlantı içeren sayfaları indexletmek ve bunları site haritasında barındırmak doğru bir kullanım değildir. Bu yüzden; Etiket sayfalarına “noindex” veya “Dizin Yok” etiketi girilmeli ve bu sayfalar Site Haritasından çıkartılmalıdır.

Etiketlere “noindex” girdikten sonra etiket sayfalarına site haritasında yer vermek, bu sayfaların indexlenmesine sebep olacağı için ciddi bir hatadır.

WordPress SEO Eklentisi

WordPress Site İçi SEO konusunda eklenti seçimi oldukça önemli bir husustur. Son dönemlerde Rank Math eklentisi All in SEO ve Yoast SEO’ya oranla çok daha popüler hale gelmiştir. Bunun temel sebebi ise, Rank Math eklentisinde ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bazı araçların diğer eklentilerin sadece ücretli versiyonlarında yer almasıdır. Rank Math’de Schema, Instant Indexing, Site Haritası, 404 Monitör ve Yönlendirme araçları benim en çok kullandığım ve kullanılmasını tavsiye ettiğim araçların başında yer almaktadır.

404 Monitör ve Yönlendirme

Rank Math’den konu açılmış iken bu noktayı da anlatmakta yarar görüyorum. WordPress Site İçi SEO’da en önemli faktörlerin başında 404 sayfaları yer almaktadır. 404 sayfalarını Rank Math’de Pano kısmından aktif edebilir ve sayfaları yönlendirme ile ilgili linklere veya ana sayfaya yönlendirebilirsiniz.

R10’dan aldığım bir domainin geçmiş yıllarda Wikipedia’dan 2 farklı backlink aldığını gördüm. Mevcut linkler şuan ki sitemde olmadığı için geçmiş yıllardaki tüm backlinkleri bu bölümden ana sayfaya veya benzer sayfalara yönlendirme yaptım. Bunun faydasını da gördüğümü söyleyebilirim.

Kaynak: https://www.kozba.org/wordpress-site-ici-seo-hizmeti/

Yorum yapın